V legislatíve (Vyhl. 96/2004 Z.z.) sú jasne definované prevádzkovo-technické podmienky skladovania a ukladania horľavých kvapalín na pracovisku. Vyňaté sú pracoviská s hutníckou alebo strojárskou výrobou, garáže, lekárne a výdajne liekov, predajné priestory a stavby vo vlastníctve alebo v užívaní fyzickej osoby, pre ktoré platia špecifické podmienky skladovania a ukladania.

Keďže horľavé kvapaliny predstavujú vysoké riziko vzniku požiaru, poďme sa pozrieť na to, čo treba na pracovisku striktne dodržiavať.

Správne označenie horľavých kvapalín

pozn. Označenie sú povinní zabezpečiť dodávatelia horľavých kvapalín. Rovnako sú povinní dodať kartu bezpečnostných údajov (KBÚ), tzv. rodný list horľavej kvapaliny. Táto povinnosť platí v celej EÚ a vyplýva z článku 31 nariadenia o registrácii, hodnotení, autorizácii a obmedzovaní chemikálií (REACH). Formát KBÚ je presne definovaný v prílohe II k nariadeniu REACH. V praxi dokument pripravujú kvalifikované osoby s rozsiahlymi znalosťami o samotnom produkte, súvisiacich nebezpečenstvách a zákonných ustanoveniach. KBÚ by sa mala príjemcovi poskytnúť najneskôr v deň uvedenia látky/zmesi na trh v písomnej alebo elektronickej forme v úradnom jazyku krajiny, kde sa výrobok uvádza na trh. Hlavnými príjemcami KBÚ sú osoby, ktoré vykonávajú odborné činnosti súvisiace s používaním daného materiálu. Je povinnosťou zamestnávateľa poskytnúť informácie obsiahnuté v KBÚ vo formáte, ktorý umožňuje riadenie rizík na konkrétnom pracovisku. Všetci zamestnanci, ktorí majú fyzický kontakt s chemikáliami, by mali mať prístup k informáciám uvedeným v KBÚ. V prípade nebezpečných látok, absencia KBÚ robí predmetnú prácu nezákonnou a neoprávnenou. Dobre pripravené a spoľahlivé KBÚ pomáhajú zabezpečiť vhodné pracovné podmienky s chemikáliami a zvoliť vhodné opatrenia na ochranu zdravia a životného prostredia. Prispôsobením manipulácie s chemikáliami požiadavkám popísaným v KBÚ sa predchádza život ohrozujúcim nehodám a ekologickým katastrofám.

a) 6 m, ak sú v nich horľavé kvapaliny I. a II. triedy nebezpečnosti,

b) 12 m, ak sú v nich horľavé kvapaliny III. a IV. triedy nebezpečnosti.

Dôležité je podotknúť, že HK nemôžu byť umiestnené na pracovisku ,,LEN TAK“ voľne na podlahe či palete. Povinnosťou zamestnávateľa je zabezpečiť havarijné a záchytné nádrže, ktoré slúžia na zachytenie horľavých kvapalín v prípade úniku.

Nesprávne uloženie horľavých kvapalín.
Správne uloženie horľavých kvapalín.
Plnostenná nádoba na odkladanie čistiacej vlny, zvyškov horľavých kvapalín a obdobných materiálov.

Dôležitú úlohu zohráva aj množstvo horľavých kvapalín, ktoré chceme na pracovisku ukladať. Odvíja sa od veľkosti a typu priestoru.

Aj napriek tomu, že sú jasne stanovené zásady manipulácie a skladovania horľavých kvapalín, v praxi sa stretávame s mnohými porušeniami, ktoré môžu viesť k požiaru či úniku horľavých kvapalín spojeného napr. s ohrozením životného prostredia.