V legislatíve (Vyhl. 96/2004 Z.z.) sú jasne definované prevádzkovo-technické podmienky skladovania a ukladania horľavých kvapalín na pracovisku. Vyňaté sú pracoviská s hutníckou alebo strojárskou výrobou, garáže, lekárne a výdajne liekov, predajné priestory a stavby vo vlastníctve alebo v užívaní fyzickej osoby, pre ktoré platia špecifické podmienky skladovania a ukladania.
Keďže horľavé kvapaliny predstavujú vysoké riziko vzniku požiaru, poďme sa pozrieť na to, čo treba na pracovisku striktne dodržiavať.
- Nadzemná nádrž a prepravný obal, v ktorých sú horľavé kvapaliny, sa označujú nápisom HORĽAVÁ KVAPALINA s uvedením triedy nebezpečnosti horľavej kvapaliny. Toto ustanovenie sa vzťahuje aj na nevyčistenú nadzemnú nádrž, kontajner a prepravný obal, v ktorých sa nachádzali horľavé kvapaliny.

- Podzemná nádrž a nadzemná nádrž zapustené po ich horný okraj do terénu sa viditeľne označia tabuľkou s nápisom HORĽAVÁ KVAPALINA s uvedením triedy nebezpečnosti horľavej kvapaliny.
pozn. Označenie sú povinní zabezpečiť dodávatelia horľavých kvapalín. Rovnako sú povinní dodať kartu bezpečnostných údajov (KBÚ), tzv. rodný list horľavej kvapaliny. Táto povinnosť platí v celej EÚ a vyplýva z článku 31 nariadenia o registrácii, hodnotení, autorizácii a obmedzovaní chemikálií (REACH). Formát KBÚ je presne definovaný v prílohe II k nariadeniu REACH. V praxi dokument pripravujú kvalifikované osoby s rozsiahlymi znalosťami o samotnom produkte, súvisiacich nebezpečenstvách a zákonných ustanoveniach. KBÚ by sa mala príjemcovi poskytnúť najneskôr v deň uvedenia látky/zmesi na trh v písomnej alebo elektronickej forme v úradnom jazyku krajiny, kde sa výrobok uvádza na trh. Hlavnými príjemcami KBÚ sú osoby, ktoré vykonávajú odborné činnosti súvisiace s používaním daného materiálu. Je povinnosťou zamestnávateľa poskytnúť informácie obsiahnuté v KBÚ vo formáte, ktorý umožňuje riadenie rizík na konkrétnom pracovisku. Všetci zamestnanci, ktorí majú fyzický kontakt s chemikáliami, by mali mať prístup k informáciám uvedeným v KBÚ. V prípade nebezpečných látok, absencia KBÚ robí predmetnú prácu nezákonnou a neoprávnenou. Dobre pripravené a spoľahlivé KBÚ pomáhajú zabezpečiť vhodné pracovné podmienky s chemikáliami a zvoliť vhodné opatrenia na ochranu zdravia a životného prostredia. Prispôsobením manipulácie s chemikáliami požiadavkám popísaným v KBÚ sa predchádza život ohrozujúcim nehodám a ekologickým katastrofám.
- Prázdny prepravný obal sa musí skladovať oddelene od plného prepravného obalu a miesto jeho skladovania musí byť označené nápisom PRÁZDNE OBALY.

- Prepravný obal a kontajner môžu byť pri voľnom skladovaní ukladané najviac v troch vrstvách.
- Prepravný obal alebo kontajner, ktoré sa ukladajú do regálov, môžu sa skladovať do výšky
a) 6 m, ak sú v nich horľavé kvapaliny I. a II. triedy nebezpečnosti,
b) 12 m, ak sú v nich horľavé kvapaliny III. a IV. triedy nebezpečnosti.
- Plný prepravný obal musí byť uzatvorený a uložený vždy plniacim otvorom smerom nahor. Táto požiadavka sa vzťahuje aj na prázdny prepravný obal, ktorý nebol zbavený zvyškov horľavých kvapalín.
Dôležité je podotknúť, že HK nemôžu byť umiestnené na pracovisku ,,LEN TAK“ voľne na podlahe či palete. Povinnosťou zamestnávateľa je zabezpečiť havarijné a záchytné nádrže, ktoré slúžia na zachytenie horľavých kvapalín v prípade úniku.


- V sklade nesmú byť uložené materiály ani predmety, ktoré nesúvisia s prevádzkou skladu.
- V sklade možno skladovať aj iné kvapaliny, ak sa vhodným spôsobom preukáže, že v prípade požiaru alebo pri inom styku neuvoľňujú toxické ani žieravé zmesi, produkty alebo splodiny. Celkový objem uskladnených horľavých kvapalín a iných kvapalín nesmie presiahnuť objem ustanovený na príslušný druh skladu.
- V sklade, prevádzkarni a na mieste, kde sa horľavé kvapaliny ukladajú alebo kde sa s nimi manipuluje, nesmie sa fajčiť ani používať otvorený oheň. Na vstupných dverách do skladu a prevádzkarne a na mieste, kde sa ukladajú horľavé kvapaliny, musí byť umiestnená značka s nápisom ZÁKAZ FAJČENIA A VSTUPU S OTVORENÝM OHŇOM a označenie príslušného priestor.
- Na odstraňovanie rozliatych horľavých kvapalín možno používať len vhodný nehorľavý absorpčný materiál, pri ktorom ani po jeho nasiaknutí rozliatymi horľavými kvapalinami nepríde k jeho samovznieteniu.
- Na odkladanie čistiacej vlny, zvyškov horľavých kvapalín a obdobných materiálov musí byť v sklade alebo v prevádzkarni plnostenná nádoba z nehorľavého materiálu so samozatvárateľným vekom. Obsah nádoby sa musí denne zo skladu alebo z prevádzkarne odstraňovať a umiestňovať na vopred určené bezpečné miesto.

Dôležitú úlohu zohráva aj množstvo horľavých kvapalín, ktoré chceme na pracovisku ukladať. Odvíja sa od veľkosti a typu priestoru.

Aj napriek tomu, že sú jasne stanovené zásady manipulácie a skladovania horľavých kvapalín, v praxi sa stretávame s mnohými porušeniami, ktoré môžu viesť k požiaru či úniku horľavých kvapalín spojeného napr. s ohrozením životného prostredia.