S pomedzi všetkých ponúkaných služieb sa tentokrát budeme venovať vykonávaniu skúšok tesností nádrží, záchytných vaní a žúmp a i.

Úvodom je dôležité poznamenať, že tieto činnosti musia byť vykonávané odborne spôsobilou osobou s certifikátom na kvalifikáciu na nedeštruktívne skúšanie (LT/B 2.stupeň v zmysle požiadaviek STN EN ISO 9712:2012) v súlade so Zákonom 364/2004 Z.z.

Koho sa vykonanie skúšky tesnosti týka?

Povinnosť vykonania takejto skúšky má každý prevádzkovateľ- užívateľ stavby či zariadenia, kde sa zaobchádza so znečisťujúcimi látkami. Najčastejšie sa jedná o eko-sklady, sklady PHM, septiky, domové žumpy (pre účely kolaudačného konania), domové a priemyselné čistiarne odpadových vôd, nádrže na skladovanie poľnohospodárskych a iných produktov, nádrže pre odpadové vody, záchytné/havarijné vane a vaničky a ďalšie.

Ako často sa musia skúšky tesnosti vykonávať?

Kontroly a skúšky tesnosti sa vykonávajú pred uvedením stavby/zariadenia do prevádzky, po rekonštrukcii alebo oprave, pred uplynutím lehôt daných zákonom.

Ktorý z orgánov vyžaduje osvedčenie o vodotesnosti objektu/zariadenia?

Výsledkom je osvedčenie o vodotesnosti skúšaného objektu/zariadenia, ktorý slúži ako doklad vyžadovaný Orgánom štátnej vodnej správy, Slovenskou inšpekciou životného prostredia, stavebný úrad (kolaudačné konanie, zmena užívania stavby atď.) a v prípade škodovej udalosti aj ako doklad pre Vašu poisťovňu.

Ako sa skúška tesnosti vykonáva v praxi?

Skúška tesnosti pozostáva z vizuálnej kontroly – kontrola celistvosti, deformácie, a zo samotnej skúšky vodotesnosti, ktorá sa môže vykonávať viacerými metódami. Náš technik najčastejšie využíva metódu, pri ktorej sa objekt/zariadenie napustí na skúšobnú hladinu a po určitej dobe sa odmeria jej pokles.

Verím, že ste sa s nami naučili opäť niečo nové. V prípade otázok neváhajte využiť naše konzultácie 😊